Msze święte:
niedziele i święta: 730, 930, 1130
dni powszednie: 700, okresowo: 1700 /1800
 

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej C 2016.03.20

Wprowadzenie do liturgii:

Tydzień poprzedzający święto Zmartwychwstania Pańskiego nazywamy Wielkim Tygodniem. Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, „kto pójdzie za Nim” na serio – zaufa Jemu bezgranicznie, „bo godny zaufania jest Ten, który dał obietnicę”.

Wjedźmy razem z Jezusem do Jerozolimy i oddajmy Mu pokłon, bo tylko On jest prawdziwym Królem i Mesjaszem, który przychodzi w imię Pańskie.

Aby „imię Pańskie” było błogosławione, uznajmy na początku tej Eucharystii nasz grzech, który niszczy naszą przyjaźń z Jezusem.

 1. W liturgii Kościoła dniem dzisiejszym rozpoczyna się W I E L K I T Y D Z I E Ń. Przeżyjmy go tak, jak powianiem przeżyć wierzący, a więc godnie, po chrześcijańsku. Zwłaszcza te święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę. Wyrazem tego niech będzie nasz liczny udział w liturgii TRIDUUM PASCHALNEGO.

Porządek Wielkiego Tygodnia:

WIELKI CZWARTEK

- pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii; Msza św. Wieczerzy Pańskiej - godz. 1800.

WIELKI PIĄTEK

- Liturgia na cześć Męki Pańskiej - godz. 1700.,

- Rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia (po Liturgii),

WIELKA SOBOTA

- Nowenna do Bożego Miłosierdzia – godz. 1730,

- Wigilia Paschalna: poświęcenie ognia, wody, Eucharystia - godz. 1800,

- Uwaga ! należy przynieść świece/,

- poświęcenie pokarmów w kościele od g. 800 do 1100/co godzinę/; od g. 1130 na wioskach: Kępa, Kaźmierów, Dąbrowa, Białawoda, Dobrowola-Ryczydół, Osina.

WIELKA NIEDZIELA

- R e z u r e k c j a - godz. 600; dalszy porządek: 930 i 1130. Nowenna do Bożego Miłosierdzia w czasie Mszy św. o 1130. /Uwaga! Według czasu letniego!!!/

 1. Zwróćmy uwagę na potrzymanie tradycji tak bardzo związanej z polską kulturą - nawiedzajmy Grób Pański już w godzinach wieczornych w Wielki Piątek i przez całą Wielką Sobotę.

Także będzie możliwość czuwania modlitewnego przy Ciemnicy w Wielki Czwartek /po nabożeństwie/ oraz od godz. 700 w Wielki Piątek.

Niektóre grupy będą adorować według swojego programu, np. ministranci, dzieci, młodzież schola, członkowie Legionu Maryi, Strażacy. W celu ciągłości adoracji przy Ciemnicy i przy Grobie Pańskim proponujemy dyżury poszczególnymi rejonami /wioskami/; załącznik.

Do Panów Strażaków z całej Parafii szczególna prośba o udział w adoracji przez tzw. „trzymanie straży” oraz udział w procesji. Adoracja będzie trwała tak jak w poprzednie lata. Ofiary składane w Wielki Piątek są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Należy pomyśleć o przygotowaniu się do procesji rezurekcyjnej.

 1. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY /2-gi dzień świąt/: 730, 930 i 1130. W tym dniu taca będzie zbierana na KUL.

 2. Przygotowanie procesji; proszę poszczególne wioski o przygotwanie chorągwi.

 3. Ze względu na Wielki Tydzień Zwiastowanie Pańskie będzie obchodzone 4 kwietnia.

 4. Prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny.

 5. Dzisiaj Gorzkie Żale po Mszy św. o g. 1130. Dzisiaj też będzie Droga Krzyżowa o g. 1900.

 6. Wielkopostne Dzieło Pomocy prowadzone przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej; można nabywać „chleb dobroci”.

 7. Nauka przchrzcielna, spisywanie aktów chrztu, zaświadczenia: poniedziałek, g. 1730.

 8. Nauka dla wszystkich ministrantów: środa, g. 1800.

 9. W związku ze zbliżającymi się świętami pragniemy przypomnieć o porządkach na cmentarzu. Bardzo proszę o zrobienie porządków przy krzyżach i kapliczkach na terenie parafii.

 10. Ofiary na Boży Grób: indywidualana: Teresa Pawęska-K.G.: 100 zł., Zofia Szymczyk – K.D.: 50 zł.; zbiorowa: Kłodnica Dolna - 595 zł., Kłodnica Górna – 615 zł., Osina - 270 zł., Ryczydół – 130 zł. Bóg zapłać!

 11. Rocznice śmierci przypadające w tym tygodniu /20.03 – 26.03/: Józef Pis, Agnieszka Pałka; Małgorzata Madzelan, Agnieszka Bigos, Bolesław Woźniacki, Henryk Dudzisz, Stanisława Woleń; Józef Chmura, Petronela Dębiec, Aleksy Janczura, Helena Murlak, Aleksander Kloc, Andrzej Dziewulski; Tomasz Żywicki, Adolf Hartwig, Janina Gałat; Jan Ciołek, Stanisław Józef Bielak, Paulina Piejak, Marianna Skrabucha, Kazimierz Biszczak, Stanisława Banach, Marian Pietroń, Helena Wójcik, Jan Stefanek, Helena Zioło; Aniela Banach, Władysław Basoń, Bonawentura Bryła, Michał Dzierba, Katarzyna Markut, Aniela Bednara; Marianna Krawczyk, Stefan Dudziński, Marianna Gołoś, Wiesława Wąsik. 

      Wieczne odpoczywanie.... /Msza św. wspólna będzie 30 marca – środa, g. 1700; zapraszam/